Strona główna > NFZ, Przegląd prasy, Szpitale > Sitwy promujące szpitale?

Sitwy promujące szpitale?

Przegląd prasy: „Jak opisać to, co wydarzyło się w polskim systemie zdrowotnym w 2012 r.? Klasyczna zasada stosowana w filmach Hitchcocka stanowi, że na początku potrzebne jest trzęsienie ziemi, a potem napięcie powinno wzrastać. Zgodnie z tą regułą zaczęliśmy wejściem w życie ustawy refundacyjnej” – czytamy w Służbie Zdrowia.

W tym świetnym felietonie Macieja Biardzkiego czytamy dalej: „Aby zrozumieć rok 2012, trzeba cofnąć się o kilka miesięcy. Po kolejnych wygranych wyborach przez Platformę Obywatelską doszło do roszady na szczytach władzy, Ewa Kopacz awansowała na Marszałka Sejmu lub, twierdzą mniej jej przychylni, zrejterowała z Ministerstwa Zdrowia. Bartosz Arłukowicz otrzymał w spadku ekipę poprzedniczki, przegłosowany pakiet zdrowotny i kilka propozycji ustaw, ponoć gotowych już do procedowania”.

A dalej: „Zapowiadana ustawa o zdrowiu publicznym zakłada decentralizację polityki zdrowotnej. To województwa mają ustalać własne priorytety, zaś usamodzielnione po likwidacji Centrali oddziały wojewódzkie NFZ mają dzielić środki zgodnie z tymi priorytetami. Ale jak ma to działać, skoro nie ma żadnych wzorców ani nie przeprowadzono żadnego sensownego pilotażu? Czy nikt nie ma obaw, że regionalna polityka zdrowotna zostanie zdominowana przez lokalne układy lub wręcz sitwy promujące określone szpitale? Idea jest zresztą super, tyle że dotychczasowa praktyka wykorzystywania władzy do zaspokajania lokalnych ambicji i interesów (patrz: sposób wykorzystania środków unijnych z perspektywy 2007–2013) nie oznacza, że podejmowane decyzje będą racjonalne, a tym bardziej strategiczne.”

 

Serdecznie polecamy ten tekst, który jest doskonałym podsumowaniem kończącego się roku.

Całość tutaj

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: