Strona główna > NFZ, Przegląd prasy > Konkursy tajne przez poufne

Konkursy tajne przez poufne

Przegląd prasy: Odwołania od decyzji komisji konkursowych, wyłaniających oferty na świadczenia zdrowotne, zalewają NFZ – co roku to tysiące skarg kierowanych do dyrektorów oddziałów i prezesa centrali. Nie inaczej będzie po tegorocznym kontraktowaniu i aneksowaniu umów. Niezadowolenie z rozstrzygnięć zawsze wiąże się w jakiejś mierze z przekonaniem, że konkurs był niesprawiedliwy – donosi Rynek Zdrowia.

Żeby się o tym przekonać, trzeba by porównać zgłoszone oferty. Tu zaczyna się problem. W trakcie postępowania konkursowego strony nie mają do nich dostępu, mimo że wiele ważkich argumentów przemawia za pełną jawnością (podmioty konkurują o publiczne pieniądze; mają świadomość tego, że nie tylko płatnik, ale i konkurent może sprawdzić wiarygodność oferty; urzędnicy NFZ powstrzymują się przed uznaniowością itd.).

– Jeśli podejrzewam, że Kowalski napisał w ofercie, że ma rentgen, a wiem, że nie ma, to tylko poprzez wgląd do jego oferty mogę przeprowadzić dowód – odwołuje się do realiów Andrzej Cisło, członek Naczelnej Rady Lekarskiej, który od lat prowadzi kampanię na rzecz transparentności działań komisji konkursowych.

Przesądził NSA
Nie sposób jednak bagatelizować argumentów przeciwników ujawniania ofert. Stoi za nimi bogate orzecznictwo, łącznie z przełomowym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego (II GSK 264/10) z 16 marca 2011 r., który ukierunkował linię orzeczniczą. Wcześniej sądy administracyjne uznawały, że jeśli placówka medyczna się odwołuje, przysługuje jej wgląd w ofertę drugiej strony, gdyż wynika to z zasady jawności akt sprawy administracyjnej – czytamy dalej na portalu Rynek Zdrowia.

Więcej

 

Śledzimy z uwagą wszystkie tematy dotyczące kontraktowania. Powyższy tekst przypomniał o sprawie szeroko opisywanej na portalu http://www.riemer.gr, która do dziś nie została do końca wyjaśniona.

nomimos

Reklamy
Kategorie:NFZ, Przegląd prasy Tagi:
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: