Strona główna > NFZ, Od nas > Zbadaj się za darmo

Zbadaj się za darmo

xW Polsce żyje 15 tys. osób, u których zdiagnozowano zakażenie HIV. Ale nawet 40 tysięcy osób może nie wiedzieć, że są nosicielami wirusa. Na świecie zakażonych jest już 34 mln ludzi – wynika z raportu UNAIDS, czyli departamentu ds. walki z AIDS Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ten rocznie na walkę z wirusem wydaje ponad 16 mld USD. W naszym kraju koszty leczenia to około 300 mln zł rocznie. W sobotę przypada Światowy Dzień Walki z AIDS.

– Sytuacja jest stabilna. Od ponad 20 lat kontrolujemy tę epidemię. Mamy rozpoznane blisko 15 tys. osób żyjących, zakażonych wirusem, ale szacujemy, że jest ich dwa razy więcej. Być może, przy bardzo pesymistycznych szacunkach około 40 tysięcy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia.

Każdego dnia średnio trzy osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV. Jak wynika z oficjalnych statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, od 1985 roku, kiedy rozpoczęto w Polsce badania, do 30 września tego roku odnotowano 2,8 tys. zachorowań na AIDS, przy czym około 1,2 tys. osób zmarło z powodu chorób towarzyszących.

Tylko w ciągu dekady nastąpił ponad dwukrotny wzrost łącznej liczby zarejestrowanych w Europie zakażeń wirusem HIV. I tak np. w 2011 roku zdiagnozowano ponad 2,5 mln nowych przypadków, wynika z najnowszego raportu UNAIDS. O ponad 10 proc. liczba nowych zakażeń wzrosła we wschodniej Europie; w tym m.in. w Rosji i na Ukrainie. Ale to nie jedyny problem na tym terenie.

 – W Europie Wschodniej pomoc otrzymało jedynie około 30 proc. zdiagnozowanych osób, wymagających leczenia środkami antyretrowirusowymi – podkreśla dr Jean-Elie Malkin, dyrektor biura regionalnego UNAIDS na Europę i Azję Środkową.

Na całym świecie szacunkowa liczba osób umierających na choroby towarzyszące zakażeniu HIV to 1,7 mln rocznie, a samych zarażonych jest obecnie 34 mln.

Największym wyzwaniem w walce z HIV/AIDS nadal pozostaje dostępność leczenia. Fundusze przeznaczane na ten cel wciąż są niewystarczające. UNAIDS dysponuje rocznym budżetem w wysokości około 16 mld USD (w 2015 roku ma przekroczyć 22 mld USD). Tymczasem w Polsce, która w tym roku pełni funkcję przewodniczącego Rady Koordynacyjnej Programu UNAIDS, wydatki na ten cel sięgają około 300 mln zł rocznie.

 – Obejmuje to nowoczesne leki, które są wydawane pacjentom za darmo, wszystkim tym, którzy potrzebują. Tu nie ma kolejki, nie ma współpłacenia pacjentów. Budżet obejmuje także działania promocyjne i edukacyjne oraz testowanie – wymienia Igor Radziewicz-Winnicki.

W Polsce każdy może udać się do punktu konsultacyjno-diagnostycznego i wykonać badanie na obecność wirusa HIV. Ich adresy znajdują się na stronie http://www.aids.gov.pl. Tam też są numery telefonów zaufania HIV/AIDS. Badania i konsultacje są anonimowe i darmowe.

 

© 2011 – 2012. NEWSERIA.

Reklamy
Kategorie:NFZ, Od nas Tagi: ,
 1. dodo
  30/11/2012 o 20:23

  hej nomimos, podobno wśród was są lekarze. Może mi pomożecie? Pocałowałem się z facetem, miałem nadzieję na coś… ale potem okazało się, że mieszka z jakąś ciotą. Czy powinienem się przebadać?

  • doktorek
   30/11/2012 o 20:34

   • HIV nie przenosi się poprzez kaszel czy też kichanie.
   • HIV nie można się zakazić, podając dłoń zakażonej osobie.
   • HIV nie można się zarazić, ściskając czy też całując nowopoznaną osobę.
   • HIV nie przenosi się poprzez łzy.
   • HIV nie można zarazić się poprzez pływanie w tym samym basenie, co osoba zainfekowana.
   • HIV nie można się zarazić poprzez korzystanie z tych samych urządzeń sanitarnych co zakażony, takich jak toaleta.
   • HIV nie można się zarazić poprzez dzielenie się jedzeniem, korzystanie z tych samych sztućców, naczyń itp.
   ale:
   Trzy główne drogi, przez które można zakazić się wirusem HIV

   • Na drodze kontaktów seksualnych z penetracją.
   Kontakty seksualne z zainfekowaną osobą są niezwykle ryzykowne (zarówno analne jak i dopochwowe). Dlatego też musisz pamiętać, że im częściej odbywasz stosunki płciowe z penetracją bez użycia odpowiedniego zabezpieczenia z różnymi partnerami, tym większe prawdopodobieństwo, że w końcu trafisz na osobę zakażoną HIV i sam ulegniesz zakażeniu. Te same zasady dotyczą Twojego partnera.
   • Poprzez przedostanie się zakażonej krwi do krwioobiegu osoby zdrowej.
   Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku wielokrotnego wykorzystywania igieł oraz strzykawek poprzez różne osoby. W niektórych krajach (Polska już do nich raczej nie należy) istnieje jeszcze możliwość zainfekowania zdrowej osoby przez transfuzję krwi. W krajach europejskich krew, która przyjmowana jest do banku krwi, poddawana jest wcześniej badaniom, żeby móc wykluczyć tego typu sytuacje. W wielu państwach odradza się oddawania krwi osobom, co do których istnieje podejrzenie, że mogą być zakażone m.in. HIV.
   • W czasie ciąży, podczas porodu bądź też karmienia dziecka.
   Karmienie piersią dziecka przez matkę zakażoną wirusem HIV. Prawdopodobieństwo przekazania HIV z matki na dziecko wynosi w zależności od określonych czynników aż 8–40%. Podawanie leków antyretrowirusowych w czasie ciąży i porodu w istotny sposób może zmniejszyć ryzyko zakażenia dziecka. Dlatego też w wielu krajach test na HIV jest obowiązkowym badaniem przeprowadzanym u każdej kobiety ciężarnej.

   Czy można zarazić się przez pocałunek?

   I tak i nie. Można zarazić się jeśli w ustach jest jakieś draśnięcie, zajad, czy nawet wyrwie sie zęba, Jednak jeśli nie ma się żadnych ran, czy ranek to trzeba przetoczyć 5litrów śliny, by się zarazić. Tak czy siak trzeba uważać.
   No i skoro badania są anonimowe i bezpłatne, warto się przebadać, tym bardziej, że z Twojego posta wynika, że masz kontakty homoseksualne.

   Pozdrawiam

   doktorek

 2. HIVek
  30/11/2012 o 19:38

  Polecam tym, którzy myślą, że nie są zarażeni, że mają partnerów poza podejżeniami

 3. Lekarz systemu
  30/11/2012 o 19:33

  lepiej niech zbadają się ci, którym się wydaje, że mają „bezpiecznych” partnerów, takich z lepszych sfer. Tam to się dopiero dzieje

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: