Strona główna > Przegląd prasy > Zamieszanie w refundacji i receptach

Zamieszanie w refundacji i receptach

Napływające do mnie skargi i zastrzeżenia, dotyczące obowiązujących zasad refundacji leków, przepisów w sprawie recept lekarskich oraz kar dla lekarzy przewidzianych w umowie upoważniającej do wystawiania recept na leki wskazują, iż problematyka ta nastręcza wiele trudności i wątpliwości natury prawnej i faktycznej, i to zarówno lekarzom, jak i pacjentom” – napisała prof. Teresa Lipowicz,  Rzecznik Praw Obywatelskich do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Jak wyjaśniła, skarżący kwestionują obowiązujący system kwalifikowania leków do refundacji na podstawie wskazań zarejestrowanych przez producentów preparatów, a nie na podstawie wskazań medycznych dla substancji czynnej zawartej w tych preparatach. Dodała, że taki system zobowiązuje lekarzy do stałego śledzenia dokumentów rejestracyjnych oraz charakterystyki produktu leczniczego, a czas, który powinni poświęcić pacjentom, przeznaczają na studiowanie dokumentów o charakterze handlowym – czytamy na portalu rynekzdrowia.

Równocześnie do ministra zdrowia wpływa kolejne pismo dotyczące nieprawidłowości w sprawie leków refundowanych. Tym razem od Naczelnej Rady Lekarskiej.

Według NRL zabieg, który zastosowało Ministerstwo Zdrowia wydając obwieszczenie o sprostowaniu błędu, ingerujące merytorycznie w wykazy leków refundowanych prowadzi de facto do sytuacji, w której Minister Zdrowia wydaje dwa obwieszczenia, o których mowa w art. 37 ustawy refundacyjnej w odstępie kilku dni, a nie dwóch miesięcy (jak wskazuje ustawa).

Zdaniem Hamankiewicza „sytuacja taka jest wysoce niepokojąca, podważa bowiem zaufanie obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa opartego się na pewności prawa”.

Więcej

  1. Czytelnik z Malborka
    06/11/2012 o 22:14

    kiedy ten burdel ktoś rozwali? te skandale z receptami, lekami, karetkami bez lekarzy systemu?

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: