Strona główna > Ratownictwo > Karetki bez lekarza systemu?

Karetki bez lekarza systemu?

Przegląd prasy: Dobra wiadomość dla wszystkich oddziałów pogotowia ratunkowego. Powstaje projekt zmian w ustawie o ratownictwie medycznym, który pozwoli pracować w pogotowiu nawet lekarzom bez specjalizacji z tej dziedziny. Czy wiadomość ta też jest dobra dla pacjentów?

Ponad 600 lekarzy zatrudnionych obecnie w zespołach ratownictwa nie spełnia kryteriów dotyczących tzw. lekarzy systemu. Zgodnie z ustawą, lekarzem systemu ratownictwa medycznego może być lekarz posiadający specjalizację lub tytuł specjalisty. Lekarzem systemu może być też osoba, która ukończyła co najmniej drugi rok specjalizacji w dziedzinie: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej lub dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii lub pediatrii.

Ponieważ kilkuset lekarzy tych kryteriów nie spełnia, skutkiem może być „wyeliminowanie” części zespołów ratownictwa medycznego, a w konsekwencji np. dłuższy czas dojazdu ratowników do chorych – podkreślają politycy PO.

Gdyby ustawa weszła w życie w niezmienionym brzmieniu, pracujący w pogotowiu np. pulmonolodzy czy neurolodzy musieliby odejść z pracy. Chodzi często o lekarzy jeżdżących karetkami od wielu lat, którzy jednak nie zdążyli na wymagany przez ustawę czas dokończyć specjalizacji. Ustawa nakazuje, by od stycznia przyszłego roku w składzie karetek „S” był tzw. „lekarz systemu” ratowniczego. Te z karetek, dla których takiej obsady by nie starczyło, mogłyby być jedynie karetkami podstawowymi (typ „P”), do których obsady wystarczyliby ratownicy medyczni – donosi www.rynekzdrowia.pl

 

Więcej na: http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/PO-zapowiada-zmiane-ustawy-o-PRM-brakuje-lekarzy,124736,14.html

  1. emir
    09/12/2012 o 03:17

    ratownicy magicy…wywalić ich z karetek!!! nie ma pojęcia co robią!!!po 30 latach pracy nie dorównają wiedzą lekarzowi ginekologiii taka jest prawda!!! po 2 letnich szkółkach ratowniczych i zjazdach sobota i niedziela 2 razy w miesiącu!!! to jest porażka tego systemu!!!! lekarz to jest lekarz!!!

  2. Marcinn
    29/10/2012 o 21:49

    Widzicie ludzie, którzy nie mają pojęcia o ratownictwie to dla nich lekarz ginekolog czy lekarz medycyny ratunkowej to jeden i ten sam Lekarz ! Lekarz ginekolog co o zawale mięśnia sercowego ma tyle pojęcia co weterynarz 🙂 bez urwazy ale taka prawda dobry będzie w dziedzinie ginekologi może nawet najlepszy!! Uwierzcie mi ja osobiście jeżeli wyzywał bym zespół ratownictwa do Siebie lub swojego dziecka prosił bym o lekarza medycyny ratunkowej a jeżeli takiego nie ma to tylko i wyłącznie zespół z ratownikami dlaczego ?? a dlatego iż Ci wszyscy ratownicy po 5 latach nauki a nawet 7 latach nauki na uczelniach wyższych itp. dodatkowo w ciągu roku mają kilka kursów z każdej dziedziny od pediatrii po ginekologie i kariologie mają określone wytyczne, których przestrzeganie ratuje życie i na tej podstawie jest im wbijane do głowy. Z tych kursów są srogo rozliczani, bo jeżeli w ciągu 5 lat nie uzbierają 200pkt to do widzenia wylot z pracy aa jeden dzienny kurs to 8pkt !! A lekarze co ?? jeżeli psychiatra albo ginekolog przyjedzie do Was to życzę dużo dużo powodzenia miejcie tylko nadzieję iż ratownik, który będzie na zespole będzie umiał postawić się decyzji lekarza… I taki ratowniczyna dla społeczeństwa „noszowy” nie raz u nie dwa uratował życie dziecka i dorosłej osoby ma TAKA SAMĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ JAK LEKARZ a zarabia tyle co Pan smażący kotlety w McDonaldzie … tak kochani tak tak rząd PO cenią wsze życie i zdrowie..

    • Marcinn
      29/10/2012 o 21:58

      aa zapomniałem dodać, że za kursy jakie Ratownik Medyczny odbywa płaci z własnej kieszeni gdzie 1dniowy kurs potrafi kosztować nawet 500-1000zł i nikt im do tego nie dopłaca tylko jak to w Polsce bywa wymaga się!! Nie mówię iż to zła rzecz wręcz przeciwnie bardzo ale to bardzo dobra. Tylko może jakieś środki na to ?? za 1500zł miesięcznie mam wykarmić rodzinę, spłacić ratę a na dodatek odbywać kursy bo inaczej wylecę z pracy … Chory ten kraj jak duży i szeroki !! A panowie z PO udają iż nie widzą problemu ale cierpliwość Ratowników w Polsce powoli się kończy wystarczy zaglądnąć na pierwsze lepsze Forum Ratownictwa nasz rząd może obudzić się z ręką w nocniku.. Z moich znajomych ratowników 90% już studiuje Pielęgniarstwo i inne zawody i mają zamiar jak najszybciej się zawijać z karetek itp. a są naprawdę bardzo dobrzy w tym co robią ale ile można robić to z pasji ?? i żyć na kredyt i pożyczkach pytam ile !!!!

      • Ratownik systemu
        30/10/2012 o 19:39

        Popieram w 100%, Masz rację Marcinn

  3. Ratownik systemu
    29/10/2012 o 12:15

    proponuję jeszcze wywalić z ambulansów ratowników. kierowca da radę

  4. Norek
    29/10/2012 o 12:04

    super, ciekawe co jeszcze te osły wymyślą

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: