Strona główna > Przegląd prasy > Więcej funduszy, ale na biurokrację

Więcej funduszy, ale na biurokrację

W środę (24 października) w Warszawie rozpoczęła się coroczna debata o zdrowiu – Forum Rynku Zdrowia. To już VIII takie spotkanie polityków, przedstawicieli NFZ, autorytetów medycznych, menedżerów jednostek ochrony zdrowia. Podczas plenarnej debaty „Strategia i priorytety 2020” goście dyskutowali o przyszłości ochrony zdrowia w Polsce.

Oprócz determinantów demograficznych, polski system ochrony zdrowia musi zmierzyć się również problemami bieżącymi. Należy do nich m.in. brak miarodajnego systemu oceny jakości leczenia i wskaźników jakościowych, a także brak koordynacji na rynku świadczeniodawców.

Nadmiar, a nawet deficyt 
– Jako płatnik nie jesteśmy w stanie wpłynąć na racjonalny rozwój tego rynku – przyznała Agnieszka Pachciarz i dodała, że efektem barier prawnych, na jakie napotyka w tym zakresie płatnik jest to, że niekiedy mamy do czynienia z nadmiarem świadczeniodawców, zaś kiedy indziej z deficytem.
Według prezes Pachciarz brakuje ponadto powiązania funkcjonalnego między podstawową opieką zdrowotną i opieką ambulatoryjną, a także diagnostyką.

– Podkreślamy rolę kompleksowości, ponieważ mamy poczucie, że pacjent jest w tym systemie zagubiony – mówiła i zapowiedziała promowanie podmiotów, które zapewniają taka kompleksowość pacjentowi. – Mamy nadzieję, że znajdzie to odzwierciedlenie w randze ustawowej – dodała prezes NFZ.

– Wzrastają nakłady finansowe, ale głównie na biurokrację, która stale się rozrasta – zauważył z Bolesław Piecha z PiS, przewodniczący Sejmowej Komisja Zdrowia. Nawiązując do idei sieci szpitali, Piecha przyznał, że rząd deklaruje odzyskanie kontroli nad systemem; na razie jednak poprzez zapowiedzi zwiększenia roli i uprawnień wojewodów w obszarze ochrony zdrowia – czytamy na portalu „rynekzdrowia.pl”

 

Więcej na: http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/VIII-Forum-Rynku-Zdrowia-dyskusja-o-przyszlosci-ochrony-zdrowia-jest-diagnoza-potrzebne-zmiany,124610,1,0.html

 1. kubuśfatalista
  29/10/2012 o 12:11

  Proponuję kilka nowych siedzib NFZ, nowe stanowiska dyrektorskie i prezesowskie w centrali, którą mają likwidować (a nowi prezesi już mają ciepłe posadki). Ciekawe jakie odprawy dostaną nowi wiceprezesi przy likwidacji centralki

 2. King Kong
  29/10/2012 o 12:09

  najpierw to niech rząd odzyska kontrolę nad NFZ i nad swoimi wszystkimi (!) ministrami

 3. ratuś
  29/10/2012 o 12:08

  „rząd deklaruje odzyskanie kontroli nad systemem;” – ale się uśmiałem, ale numer, to do wikicytatów trzeba dać, jaja jakieś

 4. miko
  25/10/2012 o 17:43

  Taaak, chcą likwidować centralę NFZ, ale w zamian za to powołają inną „agendę” do wyceny procedur, skandal. Kolejni kolesie na intratnych stanowiskach i za niezłą kasę, a ty płacz i płać na te darmozjady.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: