Strona główna > NFZ, Od nas, Ratownictwo > NFZ wprowadza nowe zarządzenie. Gdzie konsultacje społeczne?

NFZ wprowadza nowe zarządzenie. Gdzie konsultacje społeczne?

W czwartek (18 października) NFZ opublikował na swojej stronie internetowej zarządzenie prezesa Funduszu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne. Projekt ogłoszono 16 sierpnia. Czas na składanie uwag upływał 2 września. Gdzie i jakie konsultacje społeczne przeprowadzono w tej sprawie? Tej informacji NFZ nie ujawnił.

Zarządzenie określa postępowanie w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń w rodzaju: ratownictwo medyczne z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego, z wyłączeniem lotniczych zespołów ratownictwa medycznego, a także warunki wymagane od świadczeniodawców zainteresowanych zawarciem umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w tym rodzaju, a także warunki dodatkowo oceniane w trakcie postępowania prowadzonego w sprawie jej zawarcia.

Zarządzenie wymienia katalog świadczeń realizowanych w ramach ratownictwa medycznego i sposób ich finansowania, kwalifikacje personelu uprawnionego do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, wymagania dotyczące składu osobowego zespołów ratownictwa medycznego, nazwy procedur, zasady sprawozdawania, rozliczania i finansowania świadczeń.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania. Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia stosuje się przepisy zarządzenia Nr 71/2011/DSM z dnia 20 października 2011 r.

Tyle zarządzenie. My się zastanawiamy, czy zarządzenie prezesa NFZ dotyczące sposobu realizacji świadczeń RTM jest ważniejsze od Ustawy o Ratownictwie Medycznym? Czy prezes NFZ nie ma ważniejszych spraw dotyczących  np. warunków konkursów i ich kryteriów, co w tym wypadku leży w gestii NFZ? Wielokrotnie pisaliśmy o nieprawidłowościach w tej sprawie. Dotyczą one między innymi kryteriów (o)cen za świadczenia. Do tej pory nie ma zarządzenia prezesa NFZ dotyczącego tzw. ceny rażąco niskiej. Czy nie jest to ważne? Zastanawia jeszcze jeden fakt. Bardzo krótki termin konsultacji w sprawie tego zarządzenia. Ogłoszony 16 sierpnia (podczas tzw. długiego weekendu) a zakończenie nastąpiło 2 września. Termin pechowy, końcówka wakacji, zaledwie 11 dni roboczych na zastanowienie się, analizę i przesłanie uwag do centrali Funduszu. A gdzie czas na prawdziwe konsultacje? Czy NFZ opublikuje ich wyniki? Kto wniósł i jakie uwagi do projektu tego zarządzenia?

Zapraszamy do dyskusji.

Zarządzenie: http://nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=3&dzialnr=12&artnr=4641

 

nomimos

 1. Quba
  22/10/2012 o 16:58

  jakie konsultacje? Powariowaliście? NFZ nie konsultuje niczego, bo i po kiego grzyba? To państwo w państwie

 2. purytanka
  19/10/2012 o 16:42

  no tak, ustawa sobie a NFZ sobie

 3. pinokio
  19/10/2012 o 16:37

  konsultacje społeczne w naszym kraju to czysta fikcja

  • Jobo
   23/10/2012 o 20:04

   Masz rację, konsultacje społeczne to fikcja. Nie tylko w NFZ, w samorządach lokalnych też

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: