Strona główna > NFZ, Szpitale > Kuriozalne twierdzenie NFZ

Kuriozalne twierdzenie NFZ

Wychodzić pacjentom naprzeciw i wykonywać tyle zabiegów, na ile jest zapotrzebowanie, czy ograniczać wydatki utrzymując dyscyplinę budżetową i trzymać się ściśle kontraktu z NFZ – przed tym dylematem staje wiele polskich szpitali. Sochaczewski nie jest wyjątkiem.

Piotr Szenk, Dyrektor szpitala w Sochaczewie, przedstawił informację dotyczącą nadwykonań. Przypomnijmy, że na każdy rok szpital zawiera z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakt na wykonanie określonej ilości usług medycznych.
W wielu przypadkach kontrakty są niższe niż faktyczne zapotrzebowanie – na przykład w dziedzinie ortopedii, jednej z „wizytówek” sochaczewskiego szpitala. Gdyby trzymać się ściśle zakontraktowanych ilości zabiegów, już teraz przestałyby one być wykonywane, ponieważ limit został dawno wyczerpany – czytamy na portalu sochaczewianin.pl. Tymczasem zapotrzebowanie jest ogromne, pacjenci czekają w kolejkach na operacje. Rada Społeczna podjęła jakiś czas temu uchwałę, zobowiązującą dyrekcję do wykonywania ponadplanowych zabiegów, nie mając pewności czy NFZ zwróci za nie pieniądze. Na ten moment udało się podpisać aneksy do kontraktu na sumę 756 tys., podczas gdy rzeczywista kwota za nadwykonania wynosi – za pierwsze półrocze 2012 roku – niemal 1 600 tys. zł. Do NFZ zostało wysłanych wiele pism z prośbą o renegocjację kontraktu, dotyczących między innymi rehabilitacji, lecznictwa szpitalnego, w tym ortopedii oraz specjalistyki, a zwłaszcza tomografii komputerowej.

W piśmie dyrektora MOW NFZ jest jeszcze stwierdzenie, które Piotr Szenk nazywa kuriozalnym – „§43 OWU wskazuje na możliwość złożenia wniosku o zmianę warunków umowy, jednakże paragraf ten nie obliguje Funduszu do pozytywnego rozpatrzenia”.

 

Więcej na: http://www.sochaczewianin.pl/index.php?nazwa=dane_aktualnosci&id_ak=23818

Reklamy
 1. olo
  03/10/2012 o 14:50

  kuriozalne jest to, że jeszcze nikt nie zabrał się za te sprawki NFZ, a szkoda.

 2. MINISTERSTWOBAJKI
  02/10/2012 o 16:41

  „Tymczasem zapotrzebowanie jest ogromne, pacjenci czekają w kolejkach na operacje” – moja mama powinna być operowana szybko, takie stwierdzenie i rozpoznanie, a termin dostała na grudzień. skandal!!!! I to wszystko za NASZE pieniądze!!!

 3. ala
  02/10/2012 o 16:37

  „Gdyby trzymać się ściśle zakontraktowanych ilości zabiegów, już teraz przestałyby one być wykonywane, ponieważ limit został dawno wyczerpany” – to nie nowina. W całym kraju tak jest. Moim skromnym zdaniem, powinni wszyscy co są w podobnej sytuacji wnosić pozwy i ciągać ten fundusz po wszystkich możliwych sądach.

 4. siema
  02/10/2012 o 16:25

  „nie obliguje Funduszu do pozytywnego rozpatrzenia” – powiem tak, funduszu to NIC nie obliguje, prawo sobie – fundusz sobie

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: