Strona główna > Od nas > CZD lepsze od szpitala w Kłaju? Orwell nawet by tego nie wymyślił

CZD lepsze od szpitala w Kłaju? Orwell nawet by tego nie wymyślił

Centrum Zdrowia Dziecka tonie w długach. To około 200 000 000 PLN. Absurdem jest to, że Ministerstwo Zdrowia, które nadzoruje tę placówkę, nie zna chyba jego programu naprawczego. Zanosi się na nierówne traktowanie szpitali przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ, co jest bardzo niepokojące. Czyżby chodziło o orewllowskie : „są lepsi i lepsiejsi”?

NFZ nie ma szans na sfinansowanie tego długu, bo płaci tyle ile innym. CZD nie chce też umorzenia długu, a jedynie pożyczki. Wczoraj dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka wysłał list do premiera, ministra zdrowia, prezesa NFZ i parlamentu, w którym apeluje o pomoc finansową i o ratowanie placówki. Według CZD, przyczyną tej sytuacji, jest głównie zbyt niska wycena procedur. CZD ma też wiele nadwykonań, za które NFZ nie płaci.

Jak już często pisaliśmy o zadłużeniach placówek, wiele z nich ma problemy finansowe. Jedni większe, inni mniejsze. Jednak ze świecą szukać placówki, która długu nie ma.
Ciekawe jest to, że CZD podlega Ministerstwu Zdrowia. Czyżby nie było do tej pory kontroli, która wcześniej mogła wychwycić problem? To, że NFZ nie ma kasy, wiemy wszyscy, że nie chce płacić nadwykonań, wie każdy szpital w Polsce. Czyli CZD też musiało mieć tego świadomość.
Teraz podniosło się larum. NFZ wypłaci 4,6 mln zł za nadwykonania. Ale CZD ma też niewykonania. Jak twierdzi dyrekcja placówki, konieczne jest zwiększenie wyceny świadczeń wykonywanych w Centrum oraz pozyskanie gwarantowanego przez państwo kredytu na spłatę zadłużenia.
Czemu właśnie dla CZD? Inne placówki na to nie zasługują? Wiele szpitali prowadzi wysokospecjalistyczne badania i zabiegi, a gwarancji państwowych nie dostaną.
Jeszcze nie tak dawno media rozpisywały się, że w CZD czeka się na specjalistyczne zabiegi nawet po 2 lata. Czyli, tak jak gdzie indziej od dawna.
W czym CZD ma być lepsze od dziecięcych oddziałów onkologicznych w Polsce, które mogą jedynie pomarzyć o wyższych stawkach z NFZ i gwarancjach państwowych na spłaty ew. zadłużeń? Są tacy, którzy twierdzą, że rozwiązaniem problemu byłaby zmiana w ustawie o finansowaniu służby zdrowia. Dzięki niej za wykonywane procedury CZD mogłoby otrzymać więcej pieniędzy niż szpital powiatowy. Od 2009 roku, kiedy zmieniono system płacenia szpitalom przez NFZ, szpital w Międzylesiu, choć generuje większe koszty np. przez korzystanie ze sprzętu najwyższej klasy, jest traktowany jak szpital w małym mieście. Znamy inne szpitale, też powiatowe, które dysponują najnowocześniejszym sprzętem i najwybitniejszymi lekarzami, a o ulgach mogą zapomnieć.
Nie chcemy pomniejszać zasług CZD. Wręcz przeciwnie. Jednak nierówne traktowanie szpitali przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ jest bardzo niepokojące. Czyżby chodziło o orewllowskie : „są lepsi i lepsiejsi”?

Śpiewał kiedyś Ryszard Rynkowski piosenkę pt. „Weźcie sobie chłopaki ten kraj”, której refren aż pcha się na usta w takich sytuacjach:

Weźcie sobie chłopaki ten kraj,

Weźcie Lębork, Skarżysko i Kłaj,

Jak skończycie się kłócić, znak dajcie,

By wrócić i by ktoś pracował na takich jak wy.

Kto nic jeszcze nie dostał

Wszak nasza jest Polska

i nasz kapitalizm co ludzką ma twarz….

 

nomimos

.

Reklamy
Kategorie:Od nas Tagi: , ,
 1. babcia
  08/09/2012 o 19:01

  Sama dwałam składki na CZD. Teraz, jak widzę, mają sponsorów od pyty. A to TVN otwiera nowe kliniki, a to jakieś inne dają ciężką kasę na tą placówkę, a to Owsiak przekazuje coś tam…. ludzie. Ta placówka powinna jeszcze utrzymywać inne a nie się zadłużać. Minister Arłukowicz tego nie widział wcześniej? Pozwolił na taki dług? A nowy (stary) szef CZD to co? Nie widział tego za swojej kadencji? Nie zwrócił się w porę o pomoc tylko teraz???? Sory, ale moja wnuczka czekała dłuuuuuuugo na zabieg. Czyli co? NFZ nie płaci? Czy płaci kiepsko? Ale innym też kiepsko płaci, więc o co chodzi? Że NARODWOE, że MINISTERIALNE? Ludzie, o co chodzi?????

 2. kpolak
  08/09/2012 o 18:20

  nagroda Nobla dla derekcji za ten wyczyn! Prawdę piszecie, z jakiej racji CZD ma mieć lepiej niż inne szpitale?????

 3. jurek
  08/09/2012 o 17:50

  Nic dodać nic ująć, piosenka mówi wszystko. Rozdrapują ten kraj, rozdają według uważania. To skandal. Jestem w szoku!

 4. gapa
  08/09/2012 o 17:34

  tak, to prawda, wielu takich spraw by Orwell nie wymyślił. To co się teraz wyprawia, to folwark zwierzęcy = się pikuś, nawet nie „Pan Pikuś”.

  • PIT37
   08/09/2012 o 18:29

   Orwell? Stalin, Lenin, Dzierżyński i pewien z wąsikiem bandyta by tego nie wymyślili lepiej. To co się dzieje teraz w służbach zdrowia to zwyczajne złodziejstwo i kolesiostwo. Chyba tutaj czytałem, że mąż pani szefowej z duńskiej firmy pogotowiarsko-ochronnej-śmieciowej jest wysoko w jedynej słusznej partii, ktoś z tej firmy inny też. To jak ma być dobrze, co? PIKUŚ to mały pikuś

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: