Strona główna > NFZ, Od nas > Zanim zlikwidują NFZ, trwają roszady na stanowiskach

Zanim zlikwidują NFZ, trwają roszady na stanowiskach

Agnieszka Pachciarz 3 września podjęła procedurę odwołania Jana Bieńkiewicza ze stanowiska dyrektora Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Trzecim zastępcą prezesa NFZ ma zostać dotychczasowy dyrektor śląskiego oddziału NFZ – Marcin Pakulski. Ministerstwo Zdrowia rozważa likwidację centrali NFZ i powołanie w jej miejsce  urzędu określającego generalne zasady kontraktowania świadczeń.

Bieńkiewicz straci stanowisko najprawdopodobniej po tym, gdy Prokuratura Okręgowa w Łodzi, a w ślad za nią Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wszczęły śledztwo w sprawie konkursów ogłoszonych przez ten oddział.

Likwidacja centrali NFZ podoba się niektórym politykom. Żąda tego wyraźnie PiS.
Większość czeka jednak na konkretne propozycje ze strony Ministerstwa Zdrowia i premiera Tuska.
Propozycje podziału NFZ na 3 – 4 subregionalne fundusze albo 16 niezależnych płatników, przypomina nieco istniejące już kiedyś Kasy Chorych, które się nie sprawdziły. Likwidacja centrali i powstanie innego urzędu, zależnego od ministra zdrowia w to miejsce, to pomysł raczej w stylu „zamienił stryjek…”. Centralny podział pieniędzy ze składki na poszczególne fundusze już kiedyś przerabiano. Zastanawia nas pomysł, by świadczenia były kontraktowane przez już samodzielne oddziały NFZ, przy uwzględnieniu specyfiki danego regionu. Wydaje się, że tak już jest. Oddziały wojewódzkie ogłaszały konkursy i to one decydowały kto zostanie wybrany. Podpis na umowie prezesa NFZ był jedynie formalnością.

Historia kołem się toczy, wracamy do Kas Chorych, do starych pomysłów elektronicznych kart pacjenta, które zaistniały jedynie na Śląsku, do centralizacji wydatków. Jakie będą ostateczne decyzje w sprawie NFZ dowiemy się zapewne z kolejnego expose pana premiera.

nomimos

 

.

Kategorie:NFZ, Od nas Tagi: ,
 1. monika
  15/09/2012 o 19:02

  SPRYWATYZOWAĆ !!

 2. tomek
  08/09/2012 o 18:54

  szczury sp….ją a posadki czekają…. ech to Polska właśnie

 3. Edward
  04/09/2012 o 12:21

  I właśnie dlatego mój głos i mojej rodziny w najbliższych wyborach oddany zostanie na partie np PiS a tylko i wyłącznie dlatego iż są za likwidacją NFZ 😀 Niestety mi osobiście NFZ swoim postępowanie w przetargu na Ratownictwo Medyczne w Mazowieckim zraził do siebie i do parki zwanej nie jako PO …

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: