Strona główna > NFZ, Od nas > In Vitro – dobre czy złe? Kto powinien je opłacać?

In Vitro – dobre czy złe? Kto powinien je opłacać?

W rozgrywającej się od przeszło 10 lat walce politycznej i kościelnej, nad problemami zapłodnienia metodą in vitro w Polsce na koszt NFZ, czyli z refundacją, pojawiły się ostatnio dwa nowe projekty ustaw przygotowane tym razem przez PiS, które zakazują stosowanie tej metody pod karą do 2 a nawet 5 lat więzienia. Teraz, nieco się z propozycji kar, wycofuje. PO też ma swoje dwie propozycje tej ustawy. Czy NFZ powinien refundować ten zabieg?

W 2010 Uniwersytet Medyczny Instytut Karolinska przyznał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za opracowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego. Nagrodę otrzymał brytyjski biolog Robert Geoffrey Edwards, który przy opracowaniu tej metody współpracował z ginekologiem Patrickiem Steptoe. Pierwszą osobą, która przyszła na świat w wyniku zastosowania tego zabiegu była Louise Brown, urodzona 25 lipca 1978 roku. W Polsce pierwszego zapłodnienia in vitro u człowieka dokonał Marian Szamatowicz z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Białymstoku (obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku) w 1987. (wikipedia.org)

Co na to partie polityczne i władze kościelne

PiS pod koniec czerwca złożyło w Sejmie dwa projekty ustaw zakazujące in vitro. Partia argumentuje, że metoda ta jest ryzykowna i stosuje się ją kosztem ludzkich zarodków. Projekty PiS za stosowanie In Vitro przewidywały karę grzywny i ograniczenia wolności.
Prezes tej partii, Jarosław Kaczyński powiedział w kwietniu br.  o tej metodzie: „to wielokrotna aborcja”.

„To kwestia decyzji i sumienia każdego człowieka” – powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak.

Platforma Obywatelska jest w tej sprawie nieco podzielona. Są dwa projekty ustawy o In Vitro. Jedna autorstwa (łagodniejsza) Małgorzaty Kidawy – Błońskiej oraz (bardziej konserwatywna) Jarosława Gowina.

Oba te projekty dopuszczają stosowanie zapłodnienia in vitro wyłącznie w celu leczenia niepłodności. A zatem
wykluczają możliwość, by osoby płodne – które mają uzasadniony powód, by się obawiać, że ich dziecko będzie
dotknięte ciężką chorobą genetyczną – mogły wybrać zdrowy zarodek, korzystając z metody in vitro.

Włodzimierz Cimoszewicz – „In vitro to jest dobrodziejstwo współczesnej medycyny, a nie czyn zasługujący na karę” (powiedział w TVN24)

Jakie jest stanowisko kościoła rzymskokatolickiego? Otóż podczas spotkania z młodymi ludźmi na Przystanku Woodstock, biskup Tadeusz Pieronek powiedział, że kościół sprzeciwia się tej metodzie ponieważ nie jest to proces naturalny. Dodaje jednak, że gdyby nauka zrobiła kiedyś postęp w tej dziedzinie, by narodziny dziecka nie pociągało za sobą zabijanie innych zarodków, kościół mógłby wtedy iść na ustępstwa.

Co na to Internauci?

Prześledziliśmy kilka portali mówiących o tej metodzie.

Anka
@JB
Wcale nie twierdzę, że in vitro to panaceum. Jednak jest totalnym idiotyzmem zabranianie (a tym bardziej karanie więzieniem) ze względu na to, że istnienie in vitro roz… „jedynie słusznym” pingwinom dogmat o „cudownym” dziewiczym narodzeniu. Poza tym kwestie światopoglądowe nie powinnym mieć wpływu na ustawy świeckiego państwa. Przecież nikt nikogo nie będzie zmuszać do stosowania tej metody. Ale wrzaski jej przeciwników (nawet na tym forum) ocierają się o histerię.

Magda
08.07.2012

Godność.
W metodzie in vitro nie uwzględnia się godności człowieka. Zapłodnienie nie dochodzi podczas zbliżenia mężczyzny i kobiety tylko w probówce. Nie jest to godne miejsce dla poczętego dziecka. Dziecko powinno być przyjęte w łonie matki z miłości rodziców, a nie dzięki … lekarzowi. Najważniejsza jest godność matki, ojca i DZIECKA, a w in vitro nie ma ani jednego ani drugiego ani trzeciego.

Adam
10.08.2012

Ceny takiego zabiegu są zbyt wysokie, dlatego powinny być refundowane przez NFZ;

Jolanta
22.08.2012

Jestem przeciwniczką tej metody, to uśmiercanie zarodków, a zarodek to człowiek!

Patryk
13.07.2012

mamy dziecko dzięki in vitro. Ale cena była wysoka, mówię o złotówkach, a nie o psyche. Takie zabiegi powinny być refundowane przez państwo, czyli NFZ lub Ministerstwo Zdrowia.

Katolik
10.06.2012

No jeszcze by tego brakowało, żeby koszty związane z tym barbarzyństwem, ponosili podatnicy!!!

Turystyka „reprodukcyjna”

Niemieckie i włoskie prawo zezwala na sztuczne zapłodnienie, ale tylko własnej komórki jajowej kobiety. W sąsiednich państwach prawo jest inne. Niektóre zezwalają na wszczepienie komórki jajowej dawcy, jeśli kobieta jest niepłodna oraz na inne zabiegi jak zamrażanie komórek jajowych, nasienia, zapłodnionych komórek jajowych, a nawet embrionów.

Zabiegi invitro można także wykonać poza krajami UE – to zazwyczaj kwestia ceny. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe pokrywają koszty zabiegów wykonanych w rodzinnym kraju i tylko wybrane zabiegi wykonywane zagranicą. Dla wielu kobiet koszty in vitro za granicą nie grają roli: bo to szansa na spełnienie marzenia, by zajść w ciążę.

Nic więc dziwnego, że tak zwana „turystyka reprodukcyjna” przeżywa boom. Według analiz Europejskiego Towarzystwa do spraw Reprodukcji i Embriologii Człowieka (ESHRE), 20-25000 par udało się do sąsiednich państw EU w nadziei na zajście w ciążę, dwie trzecie z Włoch, Niemiec, Belgii i Francji.

W Polsce cena zapłodnienia metodą In Vitro wynosi około 8-12 tys zł.

Skuteczność metody

Prawdopodobieństwo udanego zapłodnienia in vitro zależne jest w największym stopniu od wieku przyszłej matki. We Francji 40% zabiegów kończy się urodzeniem żywego potomstwa, a w Holandii – 20%. W USA stosując ICSI cel osiąga się w 33,9% przypadków, a stosując inne metody w 33,9%(przy użyciu oocytów dawcy ten odsetek wynosi 55,1% w przypadku niezamrożenia zarodka i 33,8% w odwrotnej sytuacji.

67 procent ankietowanych polskich lekarzy uważa, że procedury zapłodnienia in vitro powinny być przynajmniej częściowo finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia – inaczej pozostanie on przywilejem ludzi zamożnych. Co więcej, sondaż CBOS pokazuje, że większość Polaków (aż 77 procent) akceptuje tę formę zapłodnienia w przypadku małżeństw nie mogących mieć dzieci. Wg. PBS 2/3 Polaków uważa, że zapłodnienie pozaustrojowe metodą in vitropowinno być w Polsce dopuszczalne, 18% jest przeciwnego zdania, a 15% nie ma opinii w tej sprawie

Kto finansuje

In Vitro jest pełnopłatne jedynie Polsce, w Rosji, na Ukrainie, w Rumunii, Mołdawii oraz na Litwie.
W Niemczech ubezpieczyciel pokrywa koszty pacjentkom do czterdziestego roku życia (aż 4 cykle), w Holandii, Norwegii i Chorwacji refunduje się 3 cykle. Słowacja i Słowenia refundują po 4 cykle. Węgry zaś refundują aż 5 cykli. W Czechach refunduje się trzy procedury: hormonalną stymulację, hodowlę i przeniesienie zarodków. W Hiszpanii refundacja jest całkowita, (w publicznych ośrodkach). W Wielkiej Brytanii o ewentualnym sfinansowaniu decyduje ubezpieczyciel. Jedynym krajem, który w 100 proc. i bez żadnych ograniczeń pokrywa koszt in vitro jest Francja.

W Polsce, jak do tej pory, nikt nie finansuje z budżetu tego zabiegu. Jednak są już pierwsze obietnice od… samorządów lokalnych, które chcą wspomagać małżeństwa ubiegające się o potomstwo za pośrednictwem In Vitro (np. Częstochowa). Myślały o tym również Łódź i Gniezno.

Jak wygląda i na czym polega In Vitro najlepiej pokazuje film na :

http://www.mamazone.pl/tv/film,21966,przebieg-zaplodnienia-in-vitro.aspx

Zapraszamy do dyskusji na ten temat. Czekamy na opinie lecznic, lekarzy, rodziców, zwolenników i przeciwników In Vitro. Kto ew. powinien finansować te zabiegi?  

Jak powinno do tego podchodzić prawo?

nomimos

.

Reklamy
 1. monika
  15/09/2012 o 19:16

  NFZ już teraz nie stać chociażby na leczenie pacjentów z nowotworami chociażby, więc dlaczego miał by się dokładać do in vitro ?

 2. mamuśka
  08/09/2012 o 18:56

  jak kto nie kuma to niech się nie wypowiada, bo takich ekspertów to mamy dość. Jarek nie ma dzieci, nie kuma, reszta też głosuje po linii. Wstyd! Jesteśmy w tych sprawach milion lat za ….. wiecie za kim

 3. kalinoś
  08/09/2012 o 17:45

  zgadzam się z Qba, to prawda

 4. kubuśfatalista
  03/09/2012 o 20:17

  „In Vitro jest pełnopłatne jedynie Polsce, w Rosji, na Ukrainie, w Rumunii, Mołdawii oraz na Litwie”
  POlska jak zwykle za … nie chcę obrażać afroamerykanów, ale w tej sytuacji to jesteśmy na drzewach, jak zwykle.

 5. Qba
  03/09/2012 o 20:09

  no wiadomo czemu pan Kaczyński Jarosław nie chce in vitro, nie zgodne z jego…. przekonaniami …religijnymi… kościół też ma swoje przekonania…. a bezpłodna kobieta niech się odwali, dzieci może sobie wziąć z domu dziecka, bo kościół zabrania antykoncepcji medycznej więc dzieci się rodzą komuś kto ich nie chce. Polska – dzwna kraj

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: