Strona główna > NFZ, Od nas > Fundusz przyznaje, że istnieje „cena rażąco niska”

Fundusz przyznaje, że istnieje „cena rażąco niska”

– Owszem cena jest brana pod uwagę. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, cena ofertowa jest oceniana poprzez odniesienie ceny jednostki rozliczeniowej zaproponowanej przez oferenta w ofercie, lub stanowiącej końcowy wynik negocjacji, w stosunku do ceny oczekiwanej przez Fundusz w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy. W przypadku gdy oferta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do zamówienia, zgodnie z ustawą oferta podlega odrzuceniu – podkreśla Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – czytamy na portalu Rynek Zdrowia.

Sprawa dotyczy konkursu ofert NFZ na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w Sosnowcu. Nie wnikając w kontrowersyjny bardzo wynik tego konkursu, skupiamy się na stwierdzeniu NFZ „gdy oferta zawiera rażąco niską cenę”. Jak już wielokrotnie pisaliśmy (https://nomimos.wordpress.com/2012/08/09/dziwna-decyzja-nfz/ ; https://nomimos.wordpress.com/2012/08/07/marszalek-o-ratownictwie-medycznym/ czy https://nomimos.wordpress.com/2012/07/28/porazajaca-ocena/), pracownik NFZ do tej pory twierdził (MOW NFZ), że nie istnieje pojęcie ceny rażąco niskiej. Okazuje się, że jednak istnieje.
Czy w związku z tym, nowa szefowa NFZ sprawdzi dotychczasowe umowy i konkursy, w których jeden z oferentów udowadniał, że konkurent podał taką właśnie cenę? Cenę, którą zaakceptował NFZ? Naszym zdaniem, akceptowanie w konkursie cen, które były na poziomie z 2008 roku, jest skandaliczne. Czy karetka pogotowia ratunkowego wraz z załogą może finansować się na takim właśnie poziomie w 2012 roku? Przypomnijmy, że w 2008 r. cena za 1l benzyny wynosiła nieco więcej niż 3 zł, a dziś to blisko 6 zł.
Jednak komisja konkursowa, wyłoniona przez NFZ, akceptuje taki stan rzeczy i twierdzi przy tym, że nie jest to „rażąco niska cena”. Co więcej, komisja ta twierdzi, że nie ma takiego pojęcia w Funduszu jak owa porażająca cena. Dziś okazuje się, że NFZ doskonale to pojęcie zna, wręcz stosuje się do zasad, które wykluczają tego typu propozycje oferenta.
Pytamy, jak to jest? Bo sprawa ta, zaczyna przypominać orwellowskie stwierdzenie, że są lepsi i „lepsiejsi”.
Nie zdziwimy się zatem, gdy posypią się pozwy do sądów przeciwko NFZ. Szczególnie od tych podmiotów, które „przegrały” konkursy właśnie po zaakceptowaniu przez NFZ  takich „rażąco niskich cen” za świadczenia medyczne.

nomimos

 

wstęp pochodzi ze strony: http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/Slaski-NFZ-nie-ma-czegos-takiego-jak-szpital-ktory-powinien-byl-wygrac-konkurs,122659,1.html

Kategorie:NFZ, Od nas Tagi: ,
 1. pikuś-pan pikuś
  30/08/2012 o 22:54

  No niemożliwe! Przyznali się? Przecie oni nie przyznają się do błędów!!!!! Pani Pachciarz! Może Pani wreszcie weźmie się za te porządki, które Pani obiecywała?????? Skoro jest „cena rażąco niska” to może zweryfikuje Pani swoje niektóre decyzje????? Wiem, jestem pewien, że czyta Pani te posty. Więc co? Anuluje Pani niektóre konkursy w związku z tym???? Niech się Pani nie wystawia na totalną krytykę, niech się Pani zastanowi co jest ok, a co trzeba zweryfikować!!!

 2. quba
  30/08/2012 o 11:44

  Szanowne Koleżanki, Koledzy , Świadczeniodawcy,

  w związku z zakończeniem pracy w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim NFZ serdecznie dziękuję za współpracę i zaangażowanie w wykonywaniu codziennych, niełatwych zadań.
  Ponad czteroletni okres wspólnego działania był pełen wyzwań, trudów i osiągnięć w dziedzinie finansowania ochrony zdrowia. Serdecznie dziękuję !
  Życzę Państwu sukcesów w pracy zawodowej i pomyślności w życiu osobistym.

  Z poważaniem
  Barbara Misińska

  Ponad czteroletni okres wspólnego działania był pełen wyzwań, trudów i osiągnięć w dziedzinie finansowania ochrony zdrowia – naprawdę pełen trudów, a szczególnie „osiągnięć”!!!! Dziękujemy już Pani!

  • komo
   30/08/2012 o 11:56

   ale pojechała….

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: