Strona główna > NFZ, Od nas > Operacja za granicą? Zapytaj NFZ o pozwolenie!

Operacja za granicą? Zapytaj NFZ o pozwolenie!

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej (DZ.U. UE L 88/45), która wprowadza możliwość leczenia za granicą, wejdzie w życie 25 października 2013 r. „ – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego, który chce wykonać operację w innym kraju należącym do UE? W Polsce musi czekać na dany zabieg np. 18 miesięcy, a w innym kraju zaledwie 2 miesiące. W przypadku wielu chorób, czas jest przecież najważniejszy.
Jeśli Ministerstwo Zdrowia wprowadzi w czyn swoje zamiary, Kowalski będzie musiał prosić o zgodę na taką operację najprawdopodobniej NFZ, czyli swojego ubezpieczyciela. A fundusz z góry przecież ustala liczbę „wykonań” w danej placówce zdrowia i chce mieć nad tym kontrolę. Wpadamy w wir tzw. nadwykonań, za które NFZ nie bardzo chce płacić (pisaliśmy już o tym na naszej stronie). W innym kraju kolejki są mniejsze, Kowalski zostanie zoperowany, a wówczas fundusz musi za ten zabieg zapłacić bez ociągania się. Jednak wspomniana dyrektywa przewiduje, że będziemy musieli wystąpić do swojego ubezpieczyciela, czyli najprawdopodobniej NFZ, o zgodę na taki zabieg zagraniczny lub, gdy świadczenie zdrowotne, o które się ubiegamy jest bardzo drogie. Jak już słychać, podobno NFZ pracuje nad listą takich zabiegów i świadczeń.
Dodajmy, że jeśli pacjent zgody nie otrzyma, za zabieg zagraniczny zapłaci z własnej kieszeni.
Czy mamy do czynienia ze zjawiskiem nierównego traktowania przez NFZ? Jeśli tak, to można spodziewać się wielu pozwów sądowych, nie tylko od pacjentów, ale również od placówek medycznych i lekarzy.
Skoro Niemcy masowo leczą się w Polsce, za co płaci tamtejszy ubezpieczyciel, czemu Polak nie będzie miał, być może, możliwości swobodnego dostępu do zagranicznych lecznic?

Zastanawiamy się, co jeszcze wymyśli nasz rząd, by utrudnić życie pacjentom?

nomimos

Reklamy
 1. pacjent może
  09/08/2012 o 22:21

  a jak będę chciał do klopa to też mi będą musieli zezwolenia udzielać jak będę w szpitalu? bo może srajtaśmy za wiele zużyję…. skandal

 2. JAK
  09/08/2012 o 12:42

  Jak tak dalej będzie to trzeba będzie pytać ten chory i zbędbny NFZ czy możemy zachorować, i usłyszymy, że NIE WOLNO, bo NFZ nie ma kasy na naszego raka! Skandal z tym NFZ, do utylizacji natychmiastowej. I kazać suię leczyć urzędasom z tego „tworu” za własną kasę!!!

 3. lex
  09/08/2012 o 12:34

  Jasne, czego oni jeszcze nie wymyślą? Komuno wróć!

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: