Strona główna > NFZ, Od nas, Ratownictwo > Porażająca (o)cena

Porażająca (o)cena

Kiedy publikowaliśmy tekst pt. Jak NFZ wybiera oferenta, zastanawialiśmy się, jak można zinterpretować wypowiedź jednego z członków komisji na temat ceny rażąco niskiej. Pani z komisji stwierdziła, że: nie ma takiej ceny.

Przypomnijmy fragment tej rozmowy z nagrania:

„Grzegorz Riemer: wydaje mi się, że bez potrzeby zapoznawania się z ofertą oferenta można ustalić, w którym momencie cena dobokaretki staje się rażąco niska. I to niezależnie czy to będzie Warszawa, Ostrołęka, Płock czy jakakolwiek miejscowość w Polsce gdzie stacjonują karetki

Przewodnicząca komisji: to znaczy, panie dyrektorze, sam pan dobrze wie, że ceny są zróżnicowane, tak, na terenie całego województwa

Grzegorz Riemer: nie o tym mówimy. Ja pytam o zupełnie inną rzecz. (odgłos dzwoniącego telefonu w tle nagrania). Czy Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził tak zwaną kalkulację minimalną, poniżej której, biorąc pod uwagę średnią liczbę wezwań na dany zespół, średni czas przebycia drogi karetki (kobiecy głos w tle: dzień dobry), średnie postępowanie farmakologiczne w danym zakresie, ustalił cenę, poniżej której cena jest rażąco niska? Niezależnie od tego co oferenci proponują.

Przewodnicząca komisji: nie ma takiej ceny

Grzegorz Riemer: bowiem przedstawianie kalkulacji pod tytułem niech oferent przedstawi, że on się zamknie chociażby na zero jest tworzeniem de facto wirtualnej księgowości. Bo nie macie możliwości zweryfikowania rachunku zysków i strat czy też pozycji bilansowych jeżeli są one ujęte globalnie w kontach księgowych

Przewodnicząca komisji: dobrze, ale każdy z oferentów, tak, proponując swoją cenę ma taką wiedzę

Grzegorz Riemer: ja nie pytam o oferentów

Przewodnicząca komisji: może świadczyć usługi, które daliśmy do zamówienia
Grzegorz Riemer: moje pytanie dotyczy zupełnie czegoś innego. Ja nie pytam o to co myślą oferenci tylko pytam o to co myśli Narodowy Fundusz Zdrowia, który wie, że nie dokona się zastrzyku u pacjenta za jeden grosz, bowiem strzykawka kosztuje dwa grosze i igła dwa grosze. O to pytam.

Przewodnicząca komisji: Jeszcze raz panu powtarzam, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie określił ceny minimalnej

Grzegorz Riemer: czyli to, i rażąco niskiej, czyli jeżeli bym zaproponował sto złotych za dobę pojazdu specjalistycznego to by było okej

Przewodnicząca komisji: nie, to byśmy poprosili państwa o kalkulację ceny kosztów

Grzegorz Riemer: no dobrze i mam bogatego wujka, który będzie mi dopłacał

Przewodnicząca komisji: ale to co mówimy to o wirtualnych rzeczach

Grzegorz Riemer: Nie mówimy o wirtualnych rzeczach dlatego że firma może mieć inne zyski z różnych innych dochodów, które czasowo może przesunąć na czas postępowania po zawarciu umowy. Ma? Jest taka możliwość. Także to jest niestety, są to znamiona nieuczciwej konkurencji.”

Poszukaliśmy w Internecie i… znaleźliśmy. Oto co twierdzi NFZ na ten temat:

„DZIAŁ VI

POSTĘPOWANIE W SPRAWIE ZAWARCIA UMÓW ZE ŚWIADCZENIODAWCAMI

Art. 149. 1. Odrzuca się ofertę:

1)  złożoną przez świadczeniodawcę po terminie;

2)  zawierającą nieprawdziwe informacje;

3)  jeżeli świadczeniodawca nie określił przedmiotu oferty lub nie podał proponowanej liczby lub ceny świadczeń opieki zdrowotnej;

4)  jeżeli zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia;

5)  jeżeli jest nieważna na podstawie odrębnych przepisów;

6)  jeżeli świadczeniodawca złożył ofertę alternatywną;”

No to w końcu NFZ, wie co oznacza cena rażąco niska, czy nie wie?

Piotr

Reklamy
 1. pacjentxyz
  30/07/2012 o 16:45

  Witam, tak czytam te teksty na tej stronie i na http://www.riemer.gr o tej sprawie i głowa mi pęka, ze złości i wściekłości. Nie jestem ze świata medycznego, ale obserwuję co się wyprawia w NFZ. Płacę składki od wielu lat, czekam w kolejce do specjalisty po kilka miesięcy, a tu takie skandale. Przecież prokurator powinien już dawno sprawę skierować do sądu, to śmierdzi wszystko z daleka. Jak rozumiem, teraz czeka się na to co ma zrobić NFZ z tym koksem, a oni pewnikiem nie wiedzą. No bo jak, jawne nieprawidłowości, podpisuje się umowę z tym, który te nieprawidłowe sprzęty ma i łączności brak…. a co zrobić z szanowną komisją, która to zatwierdzała podpisując się, że wszystko gra? Jeszcze pracują w NFZ? Ludzie, gdyby coś takiego stało się podczas przetargu w jakiejś większej firmie, to skandal by był na cały kraj, a tu cisza. Gdzie są media?????
  Pozdrawiam
  potencjalny pacjent

 2. nbcd
  28/07/2012 o 21:27

  jestem w szoku. Choćby za to NFZ i ta komisja pożal się Boże, powinni odpowioedzieć za to. Gdzie jest MINISTER ZDROWIA????????

 3. Lucjusz
  28/07/2012 o 13:38

  „zawierają nieprawdziwe informacje” w kontekście tego co tu publikowaliście na temat tego konkursu to, rażąca cena + te łączności, których nie było, to rozumiem, że oferta tej firmy F powinna być odrzucona już chyba na wstępie, czyli w momencie ujawnienia tych spraw. Panie Riemer, czy prezes NFZ już się wypowiedział ostatecznie w tej sprawie?
  Pozdrawiam
  Lucjusz

  • hgv
   29/07/2012 o 00:10

   było tych „informacji” nieco, choćby z łącznością. NFZ wiedział o tym doskonale, i co????? Instytucjom państwowym wolno coś takiego? Jak widać, wolno.
   Panie Grzegorzu, niech się Pan nie poddaje, niech Pan walczy, bo to walka za nas wszystkich

 4. logos
  28/07/2012 o 13:23

  Pięknie, dobra robota 🙂

  • xp.lm
   29/07/2012 o 00:54

   zgadzam się, tak trzymać nomimos! Dobrze, że jesteście!

 5. XcZ
  28/07/2012 o 11:39

  Ale NFZ dał plamę. Ta cała komisja to powinna dostać bilet w jedną stronę.

  • kolo
   29/07/2012 o 01:15

   No to jak to jest w końcu? Nie ma łączności, nosze do d…y – nie są zgodne z polskimi normami, a komisja szanowna tego nie widzi? Oj, NFZ-ecie, coś nie tak jest u Was. Wywalić tych z tej komisji na zbity pysk. Co to ma znaczyć? A jeszcze ta informacja (w innym tekście) o panu Baryckim, kolesiu z PO… śmierdzi, strasznie śmierdzi. Panie Arłukowicz, nie widzi Pan tego wszystkiego? Mnie to się w głowie nie mieści.

 6. Koma
  28/07/2012 o 11:38

  No nie, świetnie się spisałeś nomimos, nie wiedziałem, że jest taki zapis. Przyda się.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: