Strona główna > NFZ, Od nas, Przegląd prasy, Szpitale > CBA weszło do szpitali

CBA weszło do szpitali

Jak donoszą liczne media, do kilku śląskich szpitali wkroczyło CBA. Chodzi o przyznawanie dużych pieniędzy tym placówkom, które istniały na papierze. Ucierpiały na tym te szpitale, które od dawna świadczyły swe usługi na wysokim poziomie, a dziś otrzymały o wiele mniejsze fundusze niż kiedykolwiek. Wyniki konkursów w śląskim NFZ są tak dziwne, że CBA i NIK będą je sprawdzać. Przegrani uważają, że komisja konkursowa faworyzowała część szpitali. Smaku całej sprawie nadaje fakt, że przegrani wynajęli prywatnego detektywa, by sprawdził jak wygląda rzeczywistość.

Przykładem może być  np. Szpital Kliniczny nr 5 w Katowicach, który postanowił otworzyć oddział chirurgii onkologicznej. Z dokumentów, do których dotarli dziennikarze wynika, że Sanepid dopuścił go do użytku 4 sierpnia 2011 r., choć remont nieużywanych dotychczas sal zaczął się na dobre dopiero jesienią.

Jak donosi Gazeta Wyborcza: „Smaczku dodaje to, że szpitalem nr 5 kieruje Dariusz Jorg, wcześniej znany jako inspektor NIK tropiący nieprawidłowości w szpitalach. Kontrakt dostał. A Beskidzkiemu Centrum Onkologii wyspecjalizowanemu w chirurgii onkologicznej przyznano kontrakt o 2 mln zł mniejszy niż rok wcześniej„.

Kuriozalne jest jeszcze jedno. Dyrektor jednego ze stratnych szpitali powiedzieć miał: – Powiedziałem komisji konkursowej, że zejdę z ceną za leczenie. Szef komisji odpowiedział, że poinformuje o tym naszą konkurencję. Osłupiałem, bo to nielegalne.

Jak wyglądają czasem takie negocjacje z NFZ opisuje tekst na tej stronie pt. „Jak NFZ wybiera oferentów”

(https://nomimos.wordpress.com/2012/07/18/jak-nfz-wybiera-oferentow/).

A jak jest w innych częściach kraju? Oto wypowiedzi, które udało nam się odszukać w Internecie:

Co zaważyło na rozstrzygnięciu konkursu ?
Dyrektor szpitala Andrzej Grabowski wczoraj w tej sprawie był w NFZ Łodzi, ” złożona przez nas oferta była bez zarzutu, na 64 punkty otrzymaliśmy ich maksymalną ilość, tyle samo punktów otrzymała również firma Falck. Konkurencyjna firma prawdopodobnie w ofercie zaproponowała jeszcze niższą cenę niż my – choć nasza była już naprawdę niska
– donosi lokalny portal http://www.lowicz24.eu

Lub:

W związku z niekorzystnym dla SP ZOZ w Poddębicach, ogłoszonym w dniu dzisiejszym tj. 10 czerwca br. rozstrzygnięciem konkursu na świadczenie usług z zakresu ratownictwa medycznego Dyrekcja SP ZOZ w Poddębicach i Zarząd Powiatu Poddębickiego oświadczają, iż podejmą wszelkie prawnie dopuszczalne, stanowcze kroki, mające na celu wyjaśnienie przyczyn i podłoża wyboru na świadczeniodawcę Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Falk Medycyna Region Łódzki” – czytamy na portalu http://www.poddebice.net.pl

Albo:

 Z moich informacji wynika, że Falck przedstawił niemożliwe do spełnienia warunki działania stacji ratunkowejTe koszty są zaniżane, bo Falck planuje podpisać umowy śmieciowe, a wszyscy wiemy z czym one się wiążą. Na pewno nie z dobrem pracownika.-  mówił Marek Matuszewski, poseł PiS na łamach portalu http://www.ekutno.pl

O ostatnim konkursie ofert na ratownictwo medyczne na Mazowszu, jego Marszałek Adam Struzik powiedział:

Dlatego mamy nadzieję, że organizatorzy konkursu na tego typu usługi przeprowadzą go w sposób przejrzysty i zasadniczy. Nie może być tak, że pieniądze publiczne inwestowane są w ten jakże ważny sektor, tymczasem na konkurencyjnym rynku, który oczywiście bardzo szanujemy, pojawia się firma, która stosuje dumpingowe ceny, podkupuje załogę, wpisuje te same załogi na różne tereny działania. I wygrywa tę konkurencję – mówił dla Gazety Płockiej.

Tylko z tych kilku przykładów jasno wynika, że w NFZ nie dzieje się dobrze. Jest jednak światełko w tym ciemnym tunelu. To osoba nowej prezes NFZ pani Agnieszki Pachciarz. Obiecała, że zrobi w NFZ porządki. Poczekamy, zobaczymy.

Piotr

.

 

 

 1. Anonim
  22/07/2012 o 21:18

  „Smaku całej sprawie nadaje fakt, że przegrani wynajęli prywatnego detektywa, by sprawdził jak wygląda rzeczywistość”. ludzie! to trzeba było detektywa do tego? do czego to doszło!!!

 2. ktoś
  22/07/2012 o 20:57

  dopiero teraz weszli? A do innych kiedy wejdą?

 3. CBU
  22/07/2012 o 16:14

  No nareszcie!!! Tylko nie wiem czy ten szef nfz ze śląska to z PO był? Wie ktoś?
  Pozdrawiam
  Centralne Biuro Uwag

  • prot
   22/07/2012 o 17:44

   a pani prezes to nie PO? Też. Więc jak ma to być? Zrobi porządki? Tylko z czym? Z Falkiem pewnie nie, bo tam siedzą ludzie z tej partii, jak czyta się w gazetach na ten temat to wszystko w brzuchu się wywraca. A miało nie być już ani kolesiostwa ani nepotyzmu, a co się dzieje?

  • unx
   22/07/2012 o 17:45

   „Powiedziałem komisji konkursowej, że zejdę z ceną za leczenie. Szef komisji odpowiedział, że poinformuje o tym naszą konkurencję. Osłupiałem, bo to nielegalne.”
   Nielegalne???? Czy prokurator zamknął już tę komisję w pace? Jeśli jest na to dowód, to cała ta komisja powinna dostać po ładnych parę lat

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: